1. Ana Sayfa
  2. yemek
  3. Ege ve Aydın’a Has Lezzetler Nelerdir?

Ege ve Aydın’a Has Lezzetler Nelerdir?

lezzet

Ege mutfağının tarihi çok eskilere dayanıyor

Ege mutfağı, Akdeniz mutfak kültürünün en önemli mutfaklarından birisidir. Geçmişine bakacak olursak 8500 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Öyle ki Romalı yazar Apicius’un yazmış olduğu yemek kitabında zeytinyağı ile yapılan balık, et ve sebze kızartmalarına yer vermiştir.

Ege mutfağı bol yeşil sebze, balık, zeytinyağı içermesi ve pişirme yöntemleri sayesinde sağlıklı, lezzetli ve zengin bir beslenme imkânı sunar. Kendi içinde Ayvalık, İzmir, Muğla, Datça mutfağı gibi yerel farklılıklar bulundurur. Haritada iç kesimlere doğru gidildikçe Akdenizli kimliğinden uzaklaşmaktadır. Ege mutfağında kullanılan en önemli malzeme ve yiyecekler zeytinyağı, her çeşit ot ve balıktır.

Ege ve Aydın denildiğinde akla Zeytinyağı gelir

Aydın mutfağı denildiğinde ise zeytinyağı ve türlü otlar’dan yapılan envai çeşit yemekler aklımıza gelmekte. Bunlar Aydın mutfağının baş aktörleri olsalar da yöre mutfağı bundan çok daha fazlasıdır. Eski çağlardan bu yana gelen verimli toprakların ve uygun iklim koşullarının zengin bir bitki çeşitliliğine tartışılmaz bir etkisi vardır. Üzerine bir de Aydın’ın tarih boyunca çok farklı kültürlere ev sahipliği yaptığı göz önüne alınırsa mutfağının ne kadar zengin olduğu az çok tahmin edilebilir. Aydın mutfağında sadece Ege Bölgesi’ne ait dokunuşlar değil Rum, Kürt, Arap, Yahudi ve Yörük kültürlerine dair izler de görülebilmektedir. Zeytinyağı en baskın ürün olma özelliği ile zirvede yer almaktadır. Örneğin, kahvaltılarda lor peyniri veya çökeleğe doğranmış domates, salatalık, biber ve soğan karışımına da kekik, nane ve zeytinyağı eklemektedir. Haşlanmış patlıcan ve bibere sarımsak, limon ve zeytinyağından elde edilen sos da gelin turşusuna eklenir.

Yolunuz düşecek olursa Yenipazar’da Sümer Pide Salonu’nda güzel bir pide yiyebilir, Ortaklar’da Somuncu Baba’nın çöp şişlerini tadabilirsiniz. Nazilli’de Değerlioğlu Restoran’da kuzu tandır, Çine’de Köfteci Tahsin’den meşhur olan Çine köftesini yemek yapılacaklar listenizde olmalıdır. Kuşadası’nda Toros Restoran’da yapılan balıklar ve mezeler eşliğinde keyifli ve lezzetli bir yemek yiyebilirsiniz.

Yemek demişken tatlılara değinmezsek olmaz

Yemeklerin dışında kuru incirden yapılmakta olan tatlılar, tahinli pide, üzüm ve incirden elde edilen şaraplar, turunçgillerden yapılan reçeller de Aydın mutfağının eşsiz lezzetlerindendir. Ege’nin her iki yakasının da mutfağı iç içedir ve her iki yakanın da kültürel izlerini taşımaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap