1. Ana Sayfa
  2. koşu
  3. İzmir’de Yürüyüş ve Koşu Yapabileceğiniz Yerler

İzmir’de Yürüyüş ve Koşu Yapabileceğiniz Yerler

İzmir'de Koşu ve yürüyüş

Ege’nin incisi İzmir; Sıklıkla tercih edilen bir yaz kentidir. Havası neredeyse hiç soğuk olmamakta ve yaz aylarında sıcaklıkların epeyce yükseldiği görülmektedir. Yağış ortalaması düşük olan bu cennet şehir, üzerinde yaşadığı insanlara ve tabii ki farklı ülkelerden gelen birçok turiste yürüyüş yapmaları için mükemmel imkânlar sunar. Sahil, park, bahçe ve orman gibi doğa zenginliğine sahip bu şehre gidecek olursanız aşağıda bulunan önerilerimizi dikkate alarak hem keyif çıkarabilir hem de beden ve ruh sağlığınızı zinde tutabilirsiniz. İşte İzmir koşu alanları…

Kordon

Tüm İzmirlilerin bildiği, plan ve buluşmalarını genelde burada gerçekleştirdikleri ve halk arasında sıklıkla geçen ”Kordon’da buluşalım” cümlesi tabii ki Alsancak Kordon Boyunu işaret eder. İzmir’in yerli ve yabancı turistleri tarafından en çok ziyaret edilen bu bölgesi, deniz kenarında yürüme imkânı sağlayan bakımlı sahil şeridi ve bu sahile paralel çok çeşitli yeme-içme, eğlence mekanı ile şehrin en önemli değerlerinden birisidir. Yaklaşık 2 kilometre uzunluğuna sahip yürüyüş ve koşu parkuru ile de hem sporseverlerin kalbini hem de eşsiz gün batımı seyrini izlemek isteyen bireylerin kalbini fetheden Kordon’da koşmayı siz değerli okurlarımıza öneririz.

İnciraltı Kent Ormanı

Yaklaşık 2 milyon metrekarelik alana sahip Kent Ormanı, İzmir’de koşu ve yürüyüş alanı sorulduğunda akla gelen ilk yerlerdendir ayrıca misafirlerine uçsuz bucaksız güzellikleriyle; Yürüme, bisiklet sürme ve resim çekme fırsatları sunar. Bununla birlikte denize nazır piknik yapılabilecek alanlar da mevcuttur. Yenikale’den başlayan yürüyüş ve bisiklet yolu, sahil üzerinden İnciraltı Kent Ormanı’na bağlanarak insanlara uzun ve keyifli bir koşu olanağı tanır.

Kültürpark

Şehrin göbeğinde yürüyüp koşabileceğiniz, oksijen ihtiyacını fazlasıyla karşılayabileceğiniz çevre güzelliklerine sahiptir. Yazı, baharı, güzü hepsi birbirinden güzel, insanların ”şehrin içinde hiç kaybolmasa, yok olmasa” dediği kafa dinlemek isteyenler için de sakin ve huzur dolu bir yer…

Bostanlı Sahili

İzmir‘de koşu yapılabilecek intizamlı bir sahil şerididir, ayrıca geniş çim alanına sahip olmasıyla beraber güzel havalarda halkın çoğunluğunun akın ettiği sahil biraz kalabalık olsa da yürüyüş yapmak ve bisiklet sürmek çok keyiflidir. Martılar ve deniz kokusunun size eşlik etmesi de cabası!

Güzelyalı Sahil Yolu

İzmiri en çok yansıtan semtte bulunan harika sahil parkurunu ziyaret edecek olursanız deniz kenarındaki temiz havada yürüyüş yapabilirsiniz. Güvenle bisiklet sürebilme imkanınız da bulunmaktadır. Ek aktivite olarak balık tutmak isteyenler için de vazgeçilmez tercihler arasında olan sahili görmeden İzmir’den ayrılmamanızı öneririz.

Aşık Veysel Rekreasyon Alanı

Bornova’nın kalbinde oluşu, kolay ulaşımı ve geniş park alanı sayesinde İzmir’de koşu ve yürüyüş yapmak isteyenlere ilgi çekici bir ortam sağlar. Ağaçlar arasında bulunan park birçok koşucuyu kendine çeker. Fakat parkın tamamını kaplayan parke taşını olumsuz bir özellik olarak görebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap