1. Ana Sayfa
  2. İlkbahar
  3. İlkbahar Mevsimini İzmir’de Geçirmeniz İçin 7 Sebep

İlkbahar Mevsimini İzmir’de Geçirmeniz İçin 7 Sebep

İzmir ve İlkbahar

Genelde İzmir’e yolculuklar yazın başlar ama onun sahip olduğu güzellikler bahar aylarında da görülmeye değer! Çok kalabalık sevmeyenler için de yaz aylarına nazaran daha sakin bir tatil geçirme imkanınız olacaktır. Şimdi sizlere İlkbahar mevsiminde İzmir’i ziyaret etmenizi gerektirecek 7 nedeni paylaşalım.

Doğa güzellikleri sizi çağırıyor

Bahar ayları İzmir’de bir başka güzel! Doğayla iç içe olmak isteyenler için cennet mekânlar sizi misafir etmek için sabırsızlanıyor. Üç günlük dünya için tüm zamanları kafaya takmak sizi gençleştirmenin aksine yıpratacaktır. Biraz kendinize zaman ayırmanız ise geçirdiğiniz günlerin kıymetini arttıracak geçmesini hiç istemeyeceğiniz anlara tanık olmanızı sağlayacaktır. Peki nasıl olacak bu diyebilirsiniz, cevabı İzmir’de saklı…Şehrin gürültülü, patırtılı noktalarından uzaklaşarak huzura erişmek için araba veya otobüse binip farklı bir rotaya kaçmak çok da zor olmamalı. Kuş seslerinin getirdiği mutluluk, dalgaların verdiği huzur ile doğanın yemyeşil kollarına kendinizi bırakmak isterseniz İzmir’de ilkbahar sizler için çok doğru bir tercih olacaktır.

Festivale doyacaksınız

İzmir’de bahar deyince akla ilk olarak gelenlerden birisi de festivallerdir. Cıvıl cıvıl çiçeklerin hafif rüzgarlar arasında süzülmesiyle keyifli manzaralar ortaya çıkar.  İnsanlar bazen yoğun iş temposundan dolayı bu değerli nimetleri göremese de küçük boşluk yakaladıklarında tek fırsatta bu güzel şehri ziyaret ederek stres dolu günleri geride bırakabilirler. Efeleriyle ünlü Ege Şehrinde, tatilinizi kaliteli bir festivalle çakıştırmak isterseniz, hiç pişman olmazsınız. Ege’nin incisi İzmir adeta bir festival cennetidir, Avrupa Caz Festivali’nden Uluslararası Kukla Günleri’ne, Bademli Bisikler Festivali’neden Çikolata ve Tatlı Festivali’ne, Uluslararası Çocuk Festivallerinden Ödemiş Uçurtma Şenliği’ne, Bayındır Uluslararası Çiçek Festivali’nden Bergama Tiyatro Festivali’ne kadar kaydadeğer, akıl almaz organizasyonlar İzmir’de sizleri bekliyor.

Tabiat parkını fethetmeye var mısınız?

‘’Tabiatın tercümana ihtiyacı yoktur, onun güzelliğini anlamak için, açık bir ruh yeter.’’ demiş Kari Betler. Baharın gelmesiyle güzellikler gün yüzüne çıkar, bakmaya doyamadığımız manzaralar oluşur. Peki İzmir’in tabiatı ile tanıştınız mı? Eğer cevabınız hayır ise ajandanızdan şanslı bir gün seçerek hayatınıza tad katabilirsiniz. Karşıyaka sınırları içinde yer alan ve şehir merkezine kısa mesafede bulunan Örnekköy Tabiat Parkı ya da Efes Antik Kenti’ne yakınlığının getirdiği avantajla bilinen Meryemana Tabiat Parkı, içerisinde ve çevresinde doğa yürüyüşü, foto safari, bisiklet gezintisi gibi farklı aktivitelerle değerli dakikalar geçireceğiniz Menemen İlçesi Yamanlar Dağı civarında bulunan Karagöl Tabiat Parkı yine şehir merkezine yakınlığı ile bilinen doğal kokusu bozulmamış ve insanların rekreasyonel ihtiyaçlarını rahatlıkla görebileceği Çiçekli Tabiat Parkı ve daha nicesini anlatsak roman olur.

Pedal Çevir Sıhhat Bul

İlkbahar ‘da bisiklet sür

Başlıktan da anlayacağınız gibi bisiklet sürmek insan bedeni ve ruhunu pozitif etki sağlayan güzel aktivitelerden biridir. Türkiye’nin bisiklet dostu olan şehirlerinden İzmir’de pedallarınızı çevirirken yeni yeni yerler keşfedecek, farklı tadlara varacak, zamanın durmasını isteyeceksiniz. Bir önceki başlığımızda konu edindiğimiz tabiat parklarının çokluğu baharın gelişiyle daha kıymetli hale gelecek ve sizlere doğa harikaları ile tanışma fırsatı sunacaktır. Tabii değerlendirebilene…

Organik Pazarlar Kurulması da Cabası

Ülkemizde önemli tarım kentlerinin başında gelen bu özel şehirde organik üretim yapan üreticiler 3 farklı organik pazarda satışını gerçekleştiriyor. Cuma günlerini evde geçirmek istemeyenlere Karşıyaka Bostanlı’da, cumartesi günlerini doldurmak, güzel, verimli bir alışveriş yapmak isteyenlere de Bornova ve Balçova’da kurulan organik pazarlar halkın hizmetine açılıyor baharın getirdiği güzel nimetlere de erişme imkânı elde ediyorsunuz. Pazarlar ilkbahar aylarında adeta ışıl ışıl bir hâl alıyor…

Şifalı Kaplıca Suları

Yeraltından ortaya çıkan mineral açısından zengin olan sıcak su kaynağı kaplıcalar, eski çağlardan beri doğal tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. İzmir tabii ki bu konuda da geri kalmamış, birçok kaplıcaya sahip olan bu nadide şehrimiz özellikle İlkbahar mevsimidne dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerine kucak açıp şifa dağıtıyor adeta. Balçova – Agamemnon Kaplıcaları’ndan Bayındır Ilıcaları’na, Bergama – Dereköy Ilıcası’ndan Çeşme – Malkoç İçmeleri’ne, Bademli, Şifne, Gülbahçe ve daha nicelerini içinde barındıran bu cennet şehirde hemen hemen yılın her döneminde açık olan bu kaplıcalar için en ideal mevsim bahar aylarıdır.

Ve Tabii ki Deniz…

Yılın dörtte üçünü güneşli geçiren İzmir’de bahar ayları için önererilerimiz arasında denizleri unuttuğumuzu düşünmeyin. Birbirinden kıymetli yüzlerce plaja, onlarca sahil beldesine sahip olan bu şehir temiz, berrak ve huzur verici eşsiz güzelliğe doymak isteyenler için mavinin her tonunu içeren denizleri ile sizi bahar ayında da beklemektedir. Yüzmeyi sevenler, plajda yatıp sohbet etmeyi özleyenler, yazı beklemek için sabırsızlanıyor olabilirsiniz ama telaşa gerek yok bu şehrin yazı çok erkenci. Deniz suyunun ısınması için baharın gelmesi yeterli. Kalabalıktan uzak kaçmak isteyenler için Foça, Çeşme Ilıca Plajı, Aga Yorgi Koyu, Killik Koyu, Alaçatı Çark Plajı, Pırlanta Plajı ve daha nicesine sahip olan İzmir’de bahar ayları daha doğru bir tercihtir çünkü yaza kıyasla tabii ki deniz daha sessiz ve sakindir. Huzura erken erişmek istiyorsanız bu güzellikleri ertelemeyin.

 

Yorum Yap

Yorum Yap