1. Ana Sayfa
  2. Ege Yemekleri
  3. En bilinen Ege Yemekleri, Ege Bölgesi’nin Yöresel Lezzetleri

En bilinen Ege Yemekleri, Ege Bölgesi’nin Yöresel Lezzetleri

ege yemekleri

Tıpkı Türkiye’nin diğer bölgeleri gibi Ege Bölgesi de lezzetli ve kendine has mutfağı ile her sene yerli yabancı birçok ziyaretçiyi misafir etmektedir. Lezzeti ve doğallığı ile gönüllerde taht kuran Ege yemekleri, yolunuz düşerse muhakkak tadılması gereken yemeklerdir. Sizler için birbirinden güzel 10 Ege lezzetinden söz edeceğiz. Ege’ye has birçok lezzetin bulunduğunu, hepsinin tek bir çatı altında toplanılmasının imkansız olduğunu belirterek akla ilk gelen 10 lezzeti siz değerli okurlara aktarıyorum.

 Kabak Çiçeği Dolması

Eminim ki dolma denince herkesin aklında bir şeyler canlanır. Fakat kabak çiçeği dolmasını diğer dolma türlerinden ayıran birçok özelliği bulunmakta. Ege’ye özgü olan bu dolma tamamen doğal zeytinyağı ile lezzetine lezzet katmıştır. Ege Bölgesi’nin olmazsa olmazı zeytinyağını hepiniz bilirsiniz. Zeytinyağı’nın dolmayla olan harika birlikteliğini tatmak isterseniz her sene mayıs ayından itibaren ekim ayına kadar Ege Bölgesi‘nde bulunmanız gerekmektedir. Özellikle İzmir, Bodrum, Çeşme, Alaçatı ve Cunda’da yapılan dolmalar başta gelmektedir. Bu yerlerde rahatlıkla lezzetine bakabilirsiniz. Kabak çiçekleri günün erken saatlerinde toplanıp sizlerle buluşmak için özenle ayıklanmaktadır. Sağlığına ve damak tadına önem verenlerin tercih etmesi gereken yemeklerden biridir.

 Şevketi Bostan

Coğrafi konumu gereği yeşillik ile bütünleşen Ege yemekleri söz konusu olduğunda  otun zeytinyağ ile olan birleşiminden söz etmemek olmaz. Bitkinin sezonu kasım ayında başlamakla beraber bahara kadar sürmektedir. Özellikle İzmir’de bolca bulunan bitki, Urla, Seferihisar, Foça ve Tire’de bulunmaktadır. Bu lezzeti tatmak isterseniz belirttiğimiz ilçelere uğrayabilirsiniz. Bu lezzeti yerinde tatmak yerine kendiniz hazırlamak isterseniz Ege, Marmara ve Akdeniz’de bulunan çeşitli semt pazarlarına uğrayarak Şevketi bostan bitkisini temin edebilirsiniz.

 Börülce

Ege’de birden çok çeşidi bulunan börülceyi dilediğiniz şekilde yiyebilirsiniz. İster doğal zeytinyağı ve limon ile birleştirip salata şeklinde yiyebilir, isterseniz de direkt yemeğini yapabilirsiniz. Börülcenin bilinen üç çeşidi bulunmaktadır. Bunlar: kuru, taze ve deniz börülcesi olarak bilinmektedir. Her çeşidin kullanıldığı dönem ve alan farklıdır. En güzel lezzeti tadabilmeniz adına kış aylarında kuru börülce tavsiye edilmekteyken, balık sofralarında meze olarak kullanılması adına deniz börülcesi ortama büyük lezzet katmaktadır. Ege’ye uğrayan insanlar, Ege’nin hemen hemen her yerinde bu lezzeti temin edebilmektedir.

İzmir Köfte

Türkiye’de köfte denildiğinde akla gelen en lezzetli çeşitlerden biri de İzmir Köftesi’dir. Sos olarak bolca salçanın kullanıldığı, patatesin biberin ve domatesin eksik olmadığı bu Ege lezzetini bölgenin her yerinde tadabilirsiniz. Mevsim, dönem farketmeksizin her zaman tadabileceğiniz İzmir Köftesi’ni tüm köfte severlerin Ege Bölgesi’nde tatmasını tavsiye etmekteyiz.

Zeytinyağlı Fava

Bu lezzetimiz yalnızca Ege lezzeti olarak bilinmemekle beraber Yunan mutfağında da oldukça yaygın bir yemektir. Salata, börek ve hatta meze olarak dahi kullanılabilen bu yemek yalnızca Ege Bölgesi değil Türkiye’nin dört bir yanına yayılmakla beraber Yunanlıların da oldukça kullandığı bir yemek çeşididir. Tarihsel olarak Ege Bölgesi ile Yunanistan’ın oldukça ortak gelenekleri olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu gelenekler yemeklerde de kendini göstermektedir. Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış zeytinyağlı favayı çıkış yeri olan Ege’de yemeyi düşünürseniz sizlere birkaç yer tavsiye edebiliriz. Ayavlık, Cunda, Kuşadası, İzmir başlıca bu lezzeti tadabileceğiniz yerler arasında olmakla beraber daha adını saymadığımız pek çok yerde Ege yemekleri ‘ni  yiyebilmeniz mümkündür.

Çökertme Kebabı

Türkiye’de bilinen pek çok lezzetli kebap bulunmakta, bunu hepimiz biliyoruz. Diğerlerine nazaran daha az bilinen fakat lezzet bakımından en az diğer kebap çeşitleri kadar lezzetli olan bir kebap çeşidinden bahsedeceğiz. Çökertme kebabı, bolca domates sosu, ince kesimli patates, yoğurt ve lezzetli et ile birleşerek Ege’ye has bir lezzet katıyor. Daha önce kebap tattıysanız ve beğenmediyseniz sizleri çökertme kebabını yemeye davet ediyoruz. Çünkü ülkemizde bulunan birçok kebap çeşidinden çok daha eşsiz bir lezzete sahip olan bu kebap, fikirlerinizi ve lezzet anlayışınızı değiştirebilir. Özellikle Bodrum’da bu kebabın en doğal ve en lezzetli halini bulabilirsiniz.

Turp Otu Salatası

Ege bölgesi bulunduğu konum itibariyle otların ve salataların eşsiz lezzetlerini bünyesinde barındırmaktadır. Yerliler tarafından oldukça sık tüketilen turp otu salatası, günlük hayatta oldukça tüketilen salatalar arasındadır. Zeytinyağ ile birleşerek bölgeye has bir lezzet olduğunu kanıtlayan turp otu salatası, yeşillikle arası iyi olmayan insanları dahi lezzeti karşısında bakış açısını değiştirebilecek bir özellikte yemektir. Ege’ye yolunuz düşerse kesinlikle tatmanızı istediğimiz yeşillikler arasındadır.

 Otlu Börek

Türkiye’nin dört bir yurdunda bulabileceğiniz otlu börek, Ege’de yapılan hali ile bambaşka bir tada bürünmektedir. Yalnızca otla değil, ıspanak, lor peyniri ve daha nice otla zenginleştirilebilmektedir.Bu açıdan otlu böreğin farklı varyasyonlarını tatmak isterseniz Ege Bölgesi civarında pek çok yerde yiyebileceğiniz gibi özellikle bir yer tavsiyesi isterseniz; Sığacık, Şirince, Alaçatı, Bademli gibi beldelerde bu lezzetin Ege’ye özel halini tadabilirsiniz.

Pazı Sarması ve Zeytinyağlı Yaprak Sarması

Ülkemizde birçok çeşidi olan sarmaların Ege’ye has olan zeytinyağlı ve paza sarması, lezzetiyle yerli yabancı herkesin Ege’yi ziyaret ettiğinde tattığı yemekler arasında. Sarmalara özel bir tutkunuz var ise Ege civarında zeytinyağlı sarmaları denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Zeytinyağının birçok lezzette etkisi tartışılmaz bir gerçek.

Ege Usulü Keşkek Yemeği

Kentlerden ziyade kırsal kesimlerde, köyler ve kasabalarda yapılan lezzetli bir yemektir keşkek. Kazan kazan yapılır, günlerce yenir. Özel günlerde daha çok yapılan bu yemek Ege’de de oldukça meşhurdur. Yolunuz Ege’ye düşer ise bu lezzeti tadabilmek için belli bir lokasyona gitmenize gerek kalmaksızın yerel yemekler yapan herhangi bir Ege lokantasına uğramanız yeterlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap