1. Ana Sayfa
  2. Ege Bölgesi
  3. İzmir Kordon: Deniz, Çimenler ve Bolca Tarihi Yapı

İzmir Kordon: Deniz, Çimenler ve Bolca Tarihi Yapı

İzmir kordon

İzmir’de canınız sıkıldığında, masraf etmeden arkadaşlarınızla vakit geçirmek istediğinizde uğrayacağız muhtemel yerlerden biri de İzmir Kordon ‘dur. Çimenlerine oturup denizi seyrederek, sürekli esen rüzgar ve şahane atmosfere kendinizi kaptırarak eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Kuş bakışı görüntüsü gerçekten de yabancı şehirleri anımsatıyor, oldukça huzur kokan bir görüntüsü var. Fakat bu manzara İzmirliler için artık olmazsa olmaz haline gelmiş. Özellikle yazın canı sıkılan, kafa dağıtmak isteyen İzmir Kordon’da sözleşir; beraber doyasıya vakit geçirir ve eğlenir. Sohbetin muhabbetin eksik olmadığı bir yerdir burası.

Yalnızca çimleri ve denizi değil; mekanları, caddeleri, bit pazarından tutun da birçok ilçenin sahip olmadığı özellikleri içerisinde barındırır. Özellikle sevgilisi olan gençlerin uğrak yeridir. Sevgilinizle beraber çimlerde otururken gül satan teyzelerle muhatap olmak zorunda kalmaksa işin dikenli kısmıdır. Israrlara karşı direnebilirseniz gül almak zorunda kalmazsınız. Bu tamamen size bağlı. Bunca güzelliğe rağmen o kadar da olsun dedirtir insana. Aynı zamanda müzikle uğraşan insanları da dinleme fırsatını elde edersiniz. Gerçi İzmir’in her yerinde müzik yapılıyor. Metronun girişinde, içinde ve çıkışında sürekli olarak sokak sanatçılarına rastlayabilirsiniz. Bu durum da ister istemez sanatın cılkını mı çıkarttık sorusunu kendimize sormamıza neden oluyor. Çünkü sanat dediğimiz olay kararında yapıldığında güzel değil midir? Tıpkı diğer her şey gibi.

İzmir Kordon, masraf yapmak istemeyen insanların ve özellikle de öğrencilerin favori mekanıdır. Çimlerde alkol kullanan ve stres atan genç yaşlı her kesimden insana rastlarsınız. Burada kimse kimseyi yargılamaz. Herkes kendi halindedir. İsteyen öpüşür, isteyen şarkı söyler. Çekirdek çitleyerek koyu bir sohbete de dalabilirsiniz.  Olması gerekenin yaşandığı yerdir Kordon. Kordon yalnızca denize karşı olan güzel çimleriyle bilinmez. Tarihi, mekanları, caddeleri ve Kordon’da neler yapabilirsiniz sizlere dilim döndüğünce bahsetmeye çalışacağım.

  Kordon Hakkında Bilgi

izmir kordon
izmir kordon

Kordon, Alsancak’a bağlıdır. İzmir’de insanların buluşma aracı olarak kullandığı ilçelerin başında İzmir Kordon gelmektedir. Elbette yalnızca buluşma aracı olarak kullanılmamaktadır. Kordon’da yapılacak birçok aktivite mevcuttur. Öncelikle çimleri ele alalım. Kordon’da bulunan mavi şerit bisikletler içindir. Bisiklet kiralama uygulaması sayesinde belediyenin sunmuş olduğu bisikletleri kiralayabilir ve size özel şeritte rahatlıkla sürebilirsiniz. Böylelikle hem yeşilin hem denizin hem de sporun keyfini tatmış olursunuz. Fiyatı da oldukça makuldur.

Yeşillik kısmı bi yana caddeleri de meşhurdur. Kalabalık caddelerin arasında renkli bir ortam vardır. İster mağazada alışverişinizi yaparsınız, ister bir mekanda yemek yersiniz. Burada özellikle Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bulunan bomba şöleninden tatmalısınız. Bomba fiyatları pek çok yere göre uygun olmakla beraber daima sıcacıktır. Önünde günün her saati değişmekle beraber genellikle bir miktar uzun kuyruk oluşur. Evet Çelebi’den bahsediyorum. Burada daima sıcak bomba bulmanız mümkün. Gecenin 11’inde de, öğlenin 3 ‘ünde’de. Siz yeter ki yemek isteyin burası daima sizin hizmetinizdedir. İzmir’e yeni gelmiş olun veya yıllarca İzmir’de ikamet etmiş olun hiç önemli değil. Bomba tatlısı artık İzmirlilerin rutini haline gelmiştir. Yolu Alsancak’a düşen muhakkak bombadan tadar.

 

Starbucks, Pablo gibi ünlü mekanların sıklıkta olduğu bir caddedir. Amaca göre gidebileceğiniz pek çok mekan bulunmaktadır. İki bira içelim diyorsanız barlar daima hizmetinizdedir. İzmir’e bir otobüs,metro, tramvay mesafesinde veya yürüme mesafesinde oturuyorsanız çok şanslısınızdır. Her sabah orada yürüyüş yapmak çok keyifli olurdu. Denizin dibinde çimlerle ve güzelim rüzgarla huzuru yaşamak…

İstanbul’un Kadıköy’üne benzeteceğim ama Kordon bir başka yahu. Yine burayı İzmir’in favori yerlerinden biri yapan sebepse diğer ilçelere buradan rahatlıkla geçebiliyor oluşunuz.  Vapur ile Karşıyaka, Bostanlı yapabilirsiniz. Tramvay kullanarak Güzelyalı, Göztepe, Fahrettin Altay’a gidebilirsiniz. Metro ile Fahrettin Altay, Poligon, Göztepe’ye gidebilirsiniz. Fahrettin Altay üzerinden de Güzelbahçe, Balçova, Seferihisar gibi deniz dibi ve denize yakın yerlere gidebilmeniz mümkündür. Konak bu bağlamda hem araç hem de amaç misyonu üstlenmektedir.

İzmir Kordon Mekanlar

Kordon’da bulunan tüm mekanları tek tek saymamız mümkün değil. O yüzden ihtiyacınıza göre sizlere yapılabilecekleri sıralayabilirim. Sıcak, soğuk içecek içmek için pek çok mekan bulunmakta. Özellikle Kıbrıs Şehitleri ve İzmir Kordon civarlarında sıklıkla bu bahsettiğim mekanlardan karşılaşacaksınız. Hepsinin kalitesi İzmir standartlarındadır. Dilediğinize girebilirsiniz. İster kahve içmek için Starbucks ve diğer mekanlara girebilir, isterseniz de alkol alabilmek için barlara veya metalciyseniz metal barlara girebilirsiniz. Burada her görüşe, her düşünceye ve ilgi alanına saygı duyulur.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Öğrencisiniz ve karnınız zil mi çalıyor? Öğrenci dostu birçok mekan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndedir. Özellikle makarnaları enfestir. Mekan ismi vermiyorum çünkü her mekanın kendine özel bir lezzeti vardır. Bunu kendiniz deneyimleyerek sizin damak zevkinize en yakın olan mekanı yine kendiniz seçmelisiniz.

Burada sayabileceğimiz klasik mekanların yanı sıra bir de balık pişirilen yerler vardır. Balık tutkunuysanız taze balık yiyebileceğiniz yer tam olarak İzmir Kordon’dur. Hele akşamları yapılan rakı balık ve beraberinde gelen hoş sohbetlerin yerini hiçbir şey tutamaz.

İzmir Kordon’da Gezmek

Gezilecek pek çok yer bulunmakta. Öncelikle sizi İzmir Kordon’un en ünlü yeri olan Saat Kulesi ile tanıştırayım. Kendisi buranın yerlileri ve ilk defa ziyaret eden insanları tarafından sıklıkla ziyaret edilmekte. Buluşma için verilen adreslerden tutun, protestoların, kamu bildirilerinin ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı yerlerin başında gelmektedir. İzmir Saat Kulesi, Osmanlı padişahı II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yıldönümünü kutlamak için 1901 senesinde inşa edilmiştir. Dolayısıyla tarihi bir saat kulesidir. Peki ya 1907 senesinde inşa edilmiş İzmir Tarihi Asansör Binası‘na ne demeli? Burası gerçekten de tarihe tanıklık eden sayılı ilçeler arasında.

İzmir Fuarı

Fırsat bulursanız muhakkak İzmir Fuarı‘na da uğrayın. Pek çok güzel etkinliğe canlı şahitlik edebilirsiniz. Özellikle tiyatroya ve fuarlara ilginiz var ise İzmir Fuar tam istediğiniz gibi bir yer. Etkinliklerin olmadığı zamanlar yürüyüş yapılma amaçlı da kullanıldığı biliyor muydunuz?  İzmir Sanat Sahnesi’ndeki başarılı tiyatroları izleyerek sanata bakış açınızı olumlu yönde değiştirmeniz mümkün. Pek çok duayen sanatçının oynadığı bir yerdir.

Kemaltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı da tarihi bir yapıdır ve günümüzde hala devam etmekte olan pazarlar arasındadır. Fiyatların diğer yerlere göre ucuz oluşu ve tarihi olması burayı oldukça popüler kılmaktadır. Her gün binlerce insanın Konak’a sırf Kemeraltı Çarşısı’nda alışveriş yapmak için geldiği bilinmektedir. Giyimden, besine birçok alanda ucuz satışların yapıldığı bir çarşıdır. Bir yandan alışveriş yapmak için burayı gezerken, bir yandan da tarihi binalarla göz göze gelip içinizdeki tarih aşkını yeniden canlandıracaksınız. Kemeraltı Çarşısı’nın 1650- 1670 yılları arasında yapıldığı bilinmekteyken, geçmişinin 7000 yıl öncesine dayandığı iddia edilmektedir. Bu kadar tarih kokan bir yeri eğer İzmir’de iseniz ziyaret etmeniz şarttır.

İyisiyle kötüsüyle İzmir’in en sevilen ilçelerinden biridir burası. Bir yanda deniz, bir yanda sosyal hayat, çimler, barlar, mekanlar, fuar, tiyatro ve aklınıza gelebilecek pek çok şeyi içinde barındırmaktadır. Kordon, özellikle üniversiteye yeni başlamış öğrencilerin ilk keşfettikleri yerler arasındadır. Zaten buraya bir kez geldiğiniz zaman ikinci kez gelmeme imkanınız yok. Görünüşü ile adeta yabancı bir gelişmiş şehri andıran, sanki Miami’deymişsiniz havası veren bir görüntüye sahip.

İzmir Tarihi Asansör Binası

Konak Kordon’u sizlere daha detaylı bir şekilde anlatmaya devam edeceğim. Özellikle de detaylı bir şekilde anlatmayı düşündüğüm İzmir Tarihi Asansör Binası’nın tarihinden bahsedeceğim. İzmir’de ikamet eden herkesin buranın tarihi hakkında az çok bilgi sahibi olması gereklidir diye düşünüyorum. Çünkü yaşadığımız bu harika bölge ve muazzam şehri hak edebilmemiz için buraları tanımalı ve değerini bilmeliyiz. Attığımız her adımda gerek insanları, gerek doğası ve tarihi ile yâd etmek İzmir’e yapacağımız en güzel davranış şekli olacaktır. Eğer sizler de Ege Bölgesi ve İzmir hayranı iseniz bu güzel yerleri tanıtmaya devam edeceğimi bilin. Meraklısı veya meraklısı olmayan herkesin az çok fikir sahibi olabilmesi adına başta İzmir olmak üzere Ege Bölgesi’nin tarihi ve keşfedilmeyi hak eden her türlü güzelliğini siz değerli okurlara sunmaya çalışacağım. Bir sonraki konumuzda Konak’ın tarihi asansörünü ele alacağım.

Yazmış olduğum yazıda Konak ile ilgili gözümden kaçan pek çok detay olabilir. Kaçırdığım önemli detayları gidermek isterseniz düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.Vermek istediğiniz bir tavsiye olursa yorum kısmından belirtebilir, yine aynı yerden bana sorularınızı sorabilirsiniz. Elimden geldiği kadarıyla hepsini cevaplamaya çalışacağım. İzmir’in en nadide ilçesinden yazmış olduğum yazımın sonuna geldim. Bu güzel havayı bir gün tatmanız ve burada bir gün dahi olsa vakit geçirmeniz dileğiyle. Sağlıcakla kalın değerli Egeliler ve İzmir severler.

Yorum Yap

Yorum Yap