1. Ana Sayfa
  2. Ege Bölgesi
  3. Ege Denizi Üzerinde Yaşayan Balıklar

Ege Denizi Üzerinde Yaşayan Balıklar

Ege Denizi

Ege Denizi üzerinde yer alan balık çeşitlerini saymakla bitmez. Sizler için Ege Denizi’nde varlığını devam ettiren balıkların listesini hazırladık. Kimi balıklar Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşamaktayken, kimisi ise yalnızca Ege Denizi’nde yaşamına devam edebilmektedir.

Çipura

Akdeniz ve Ege Denizi civarında sıklıkla bulunmaktadır. Ağırlığına göre farklı isimler alabilir. Misal, 500 grama yakın ağırlığa sahip olanlara lidaki denmektedir. Deniz ve çiftlik çipurası olmak üzere iki farklı türü yenmektedir. Pazarlarda daha çok çiftlik çipurasına rastlanmaktadır. Lezzet bakımından deniz çipurası daha fazla beğenilir. Çipuranın en lezzetli olduğu zamanlar eylül ve ekim aylarıdır.

Kupes

Akdeniz, Ege, Marmara Denizlerinde rastlanmaktadır. Yaşam alanları, yaşadıkları denizin sıcaklığı ile doğru orantılıdır. Dolayıısyla deniz sıcaklığı artarsa yaşayabilecekleri alanda genişler. Kocaman gözlü olan bu balık, göz kapağını andıran bir saydam zara sahiptir. En iri kupesin boyu ortalama 40 cm yi bulurken, normal bir kupes 20-25 cm arasında boya sahiptir. Haziran ve Eylül ayları arasında kupesin en lezzetli halini tadabilmeniz mümkündür.

Levrek

Türkiye’de en fazla tüketilen balıkların başında gelmektedir. Lezzet bakımından üstüne diyecek yoktur. Levrek üretimi deniz çiftliklerinde sağlanmaktadır. Çünkü maddi açıdan büyük bir kazanç kapısıdır. Levreğin en lezzetli olduğu aylar ise Şubat- Mayıs arasındaki zaman dilimidir. Levreğin iki çeşidi bulunmaktadır. Biri benekli levrek diğeri ise bayağı levrek olarak isimlendirilir. Benekli levrek yalnız Güney Ege ve Akdeniz’de bulunurken, bayağı levrek ülkemizdeki tüm denizlerde görülebilmektedir. İki balığı birbirinden ayıran şey ise sırtlarındaki benek miktarıdır.

Sardalya

Akdeniz, Kuzey Ege, Marmara Denizi’nde kendisine rastlayabilirsiniz. Sıcak sularda varlığını sürdürmektedir. Bu yüzden son senelerde Karadeniz’de dahi gözüktüğü olmuştur. Özellikle balık yağı ve balık unu elde etmek için kullanılmaktadır. Hamsi ile genetik yakınlığı bulunmaktadır.

Sardalyanın küçükleirne papalina denmektedir. Herhangi bir ayıklama işleminden geçmeksizin hepsi kızartılır. Sardalyanın küçüğüne papaline denirken büyük haline ise tirsi denmektedir. Büyüğünün normali kadar lezzetli olduğu söylenemez. Bolca kılçık barındırmaktadır.  Sıcak sularda varlığını sürdürdüğünden bahsetmiştik. Kış ayları geldiğinde derinlerde yaşar. Yaz aylarında ise orta derinlikte varlığını sürdürmeye devam eder. Sardalyanın en lezetli olduğu aylar Temmuz ayı ile Ekim ayı arasındaki zaman dilimidir. Belli bir kesim sardalayı ateş balığı olarak da tanımaktadır.

Uskumru

Küresel ısınma ve denizlerin zaman içerisinde kirlenmesinden etkilenerek 1970 senelerinin ortalarında Marmara ve Karadeniz’i aşırı kirlilik sebebi ile terk etmiş, Kuzey Ege’ye yerleşmiştir. Etinin lezzeti herkes tarafından bilinmektedir. En fazla avlanılan balıklardan biri olan uskumru, günümüzde tükenmenin eşiğine gelmiştir. Tıpkı sardalya gibi büyüklüğüne göre farklı şekilde isimlendirilmiştir. Küçük haline kalinarya denmektedir. En yenilesi zamanları Eylül ayında başlayarak Ocak ayının sonuna değin olan zaman dilimindedir. Bu dönemlerde lezzetli olmasının sebebi ise aynı zamanda yumurtlamaya başladığı zaman dilimi olduğundan dolayıdır.

Kalkan

Karadeniz’in en fazla tanınan balıklarından biri olduğu söylesek birçoğunuzun aklına Hamsi balığı gelecektir. Fakat Hamsi’nin dışında bir başka balık daha var ki en az Hamsi kadar popüler. Kalkan balığı Karadeniz’in en popüler balıklarından biridir. Karadeniz’den sonra Marmara, Ege ve Akdeniz’de de rastlanmaktadır. Fakat Karadeniz’de olduğu kadar fazla rastlayamazsınız. Seyrektir. Bulunduğu konumu sıklıkla değiştiren balıklardan da değildir. Sabit bir yaşam sürer.

Birçok çeşidi bulunmaktadır. Seyrek rastlanan Kalkan çeşitleri arasında Kaya Kalkanı en popüler balıklar arasındadır. Sinop, Samsun kıyılarında, denizlerinde karşımıza çıkmaktadır. Kalkanların en lezzetli zamanları Ocak ayında başlamakta olup Mart ayının sonlarına doğru uzanmaktadır.

Mercan

Değeri yüksek bir balık çeşididir. Kırmızı rengi ve pulları ile göz kamaştırmaktadır. Marmara, Akdeniz ve Ege Denizi’nde sıklıkla rastlanan balıklar arasındadır. 4 türü bulunmaktadır. Bunlar; Kırma Mercan, Lekeli Mercan, Çizgili Mercan ve Fangri Mercan’dır. Aralarında en lezzetli ve maddi değeri en yüksek olan balık türleri Kırma ve Lekeli Mercan’dır. Nisan ayı ile Haziran ayı arasında yemeniz tavsiye edilir. Bu aylar arasında oldukça lezzetlidir.

Kılıç Balığı

Bir açık deniz balığı türüdür. Türkiye’de eskisine nazaran çok az rastlanmaktadır. Gittikçe nesli tükenme riski altına girmektedir. Akdeniz ve Ege Denizi üzerinde bütün sene görülmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde ise yalnızca yaz aylarında rastlanabilmektedir. Kılıç Balığı’nı istediğiniz zaman yiyebilirsiniz. 4 mevsimin 4’ünde de yenilebilir. Fakat en lezzetli olduğu zaman yemek isterseniz size tavsiyem Eylül ayı ile Şubat ayı arasındaki zaman diliminde yemelisiniz.

Trança

Mercan Balığı’nın türleri arasında yer alan Fangri Mercan ile aynı türden olma özelliğine sahiptir. Ege Denizi’nin en ünlü balıkları arasında yer almaktadır. Boyları ortalama 30 ila 50 cm arasındayken en fazla 75 cm’yi bulmaktadır. Eti beyaz olan bu balığın lezzeti ise tartışılmaz derecede harikadır. Zamanında fazlasıyla avlanmasından ötürü neslinin tükenme riski her geçen gün artmaktadır. En lezzetli ne zaman yiyebilirim diye sorarsanız Ağustos ayı ile Eylül ayı arasında yiyebilirsiniz.

Kırlangıç

Kendine has güçlü ve gelişmiş solungaç ve gırtlak yapısı ile duyacağımız, duyamayacağımız frekanslarda çeşitli sesler çıkarabilmektedir. Balıkçılar arasındaki ismi ise oldukça ilginçtir: İnleyen Balık. Ege, Akdeniz ve Marmara Denizi’nde yaşar. Genellikle göç etmez, bulunduğu ortamda yaşamına devam eder. Karadeniz’de görüldüğü de olmuştur. Çiftler halinde yaşamaktadırlar. Küçük Kırlangıçlara Derviş Balığı denmektedir. Kırlangıç Balığı’nın çorbası da oldukça lezzetlidir.

Sinarit

Sinarit Balığı’nın büyüme hızı 20 yaşından sonra oldukça yavaşlamaktadır. Orta büyüklükteki Sinaritler daha lezzetlidir. Kilosu ve boyu yüksek olan Sinaritler o kadar lezzetli değildir.

Sinaritlerin sahip olduğu dişler sivridir ve çeneleri de kuvvetlidir. Ege Denizi ve Akdeniz’de bulunmaktadır. Özellikle Ayvalık- Dikili ,  Marmara Adası, Kapıdağ sahili, Saroz Körfezi ve Çanakkale Boğazı civarlarında sıklıkla rastlanmaktadır. Mercan Balığı’na kıyasla çok daha uzundur. Mercan Balığı kırmızı renginde iken Sinarit Balığı eflatun rengindedir. En lezzetli olduğu zaman dilimi Temmuz ayı ile Eylül ayı arasındadır.

Ege Bölgesi üzerinde sıklıkla bulunan balıkları listeledik. Özellikle hangi aylarda daha lezzetli olabileceğini iyice araştırdık ve siz değerli okurlarımızın beğenisine sunduk. Geçmişte balık avları hakkında herhangi bir yasal düzenin faaliyette olmaması sebebiyle bugün birçok balık türünün nesli yok olma ile karşı karşıyadır. Son yıllarda avlama ile ilgili kanunların değiştirilmesi sayesinde bu risk bir nebze olsun kontrol altına alınmıştır. Geçmişte var olan ve günümüzde nesli tükenen onlarca tür balık bulunmaktadır. Tüketmeyeceğimiz ve neslinin yok olma ihtimali olan balıkları olabildiğince avlamamaya dikkat etmeliyiz. Ege Denizi üzerinde yaşamakta olan ve kültürümüzün parçası haline gelen deniz hayvanlarımıza sahip çıkmalıyız.

Yorum Yap

Yorum Yap