1. Ana Sayfa
  2. Ege Bölgesi
  3. Ege Bölgesi Tatil Yerleri: Yaz Aylarının Vazgeçilmezi

Ege Bölgesi Tatil Yerleri: Yaz Aylarının Vazgeçilmezi

ege bölgesi tatil yerleri

Bütün bir senenin yorgunluğunu Ege’nin masmavi sularında ve temiz atmosferinde atmaya ne dersiniz? Yaz ayları gelmeden sizlere güzel bir tatil rehberi hazırlayalım dedik. İşte sizi deşarj edecek Ege Bölgesi tatil yerleri…

Yazlıkçıların Gözdesi Dikili

Ege’nin incisi İzmir‘de yer alan Dikili, denizi, sakin ortamı ve turist yoğunluğunun fazla olmaması ile kafa dinleyebileceğiniz güzide yerlerden. Genellikle ailelerin ve yazlıkçıların çoğunlukta olduğu Dikili’de, pek çok krater gölü bulunmakta. Buraya gelen turistler Bergama Antik Kenti‘ni görmeden gitmiyor. Burada gezilebilecek birçok tarihi yer, ve krater olmakla beraber denizi de masmavi. Hem tarihi yerleri, doğal yapıtları gezip hem de kendinizi Ege’nin masmavi denizine bırakmak isterseniz Dikili’ye gelebilirsiniz. Stresten ve kalabalıktan uzak bir yaşam tarzını özlediyseniz Dikili tam da size göre. Yoğun çalışma temposu ve  özellikle büyük şehirde yaşayan insanların sıklıkla yaşadığı iş stresi yüzünden insanlar bunalıma giriyor. Kendinizi deşarj edebilmeniz açısından Ege’de bulunan tarihi ve tatil merkezi ilçesi ile metropolde yaşayan insanların büyük hayali olan huzuru burada tadacaksınız.

Aynı zamanda Dikili’de bulunan Denizköy ve Merdivenli’deki krater göllerinin yanı sıra birçok mağara da bulunmaktadır. Mağaralara ilginiz var ise buraları keşfedebilir, yeni deneyimler elde edebilirsiniz. Tarihi açıdan önemli bir konumda olan Dikili, M.Ö. 5000’li senelere uzanan bir geçmişe sahiptir. Aristo, Hermos ve İskender gibi tarihte önemli bir yeri olan insanların Dikili’de yaşadığı bilinmektedir. Dikili’de bulunan Aristo Tepesi’ne de çıkabilirsiniz.

Ege Sahillerinin En Uzun Plajı Didim’de

Didim’i meşhur kılan özelliklerinden biri de Ege Bölgesi’ndeki kumsalların en uzununa sahip olmasıdır. Gerek temiz suyu gerek rüzgarlı havası, kısacası her şeyiyle adeta cennetten bir parça. İlk başlarda rüzgarı fazla sevmeyebilirsiniz ama zamanla alışacağınızdan eminim. Bol rüzgarlı bir havası var. Sahillerini bu kadar övdük, kumlarının ince ve narin olmasını da es geçmeyelim. Sıcak havalarda özellikle rüzgarın esmesi bizi ferahlatır. Didim bu açıdan allah vergisine sahip. Burası da tıpkı Dikili gibi tarihi bölgeleriyle de meşhurdur. Boşuna demiyoruz ya, Ege Bölgesi tarihi gelişmelere ve olaylara tanıklık yapan bir yerdir. Didim’de bulunan Altınkum plajı’nda yorgunluğunuzu atabilir, temiz sularında yüzebilirsiniz.

Tarih severler için pek çok tarihi yapıt bulunmaktadır. Örnek olarak Apoll Tapınağı’ndan bahsedelim. M.Ö. 500’lü yıllarda inşa edilmiş olup, Perslere göre kehanet yeri olarak kabul edilmiştir. Günümüzde yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Dünyanın 7 Harikasından Biri Bodrum’da

Ege Bölgesi tatil yerleri, yalnızca kumsalı ve denizi için tercih edilmiyor. Tarihi açıdan oldukça zengin bir bölge olduğu için yabancı turistlerin ve tarih severlerin akınına uğruyor. Sizlere Halikarnas Mozolesi’nden bahsetmek istiyorum. Kral Mausolos adına yaptırılan bu yapıt, Dünyanın 7 Harikası arasında bulunmaktadır. Bu açıdan yabancıların oldukça ilgisini çeken yapıt, insanoğlu tarafından yapıldığı için bir hayli ziyaret edilmektedir. Bununla beraber Bodrum’da bir diğer dünyaca ünlü yer ise Sualtı Arkeoloji Müzesi’dir. Bu arkeoloji müzesinin en önemli özelliği dünyanın en büyük 2. Sualtı Arkeoloji Müzesi olmasıdır. Müze Bodrum Kalesi üzerinde hizmet vermektedir. Bodrum Kalesi’nin bir diğer özelliği de Doğu Akdeniz’de ayakta kalan en sağlam kale olmasıdır. Bodrum bir yandan da Kos Adası’na olan yakınlığıyla da biliniyor. Gün içerisinde Yunan adasına uğramak isterseniz rahatlıkla gidebilirsiniz. Bodrum’da yapabileceklerinizin bir sınırı yok.

Ege’nin En Rüzgarlısı Alaçatı

İzmir’in bir beldesi ile karşınızdayız. Çeşme’nin beldelerinden biri olan Alaçatı, son zamanlarda bölgede bulunan mekanların fahiş fiyatlarla satış yaptığı gündeme gelse dahi güzelliği ve atmosferi ile her daim popülerliğini korumaktadır. Denize her yerde girilebilir ama rüzgar sörfü öyle mi? Burası Türkiye’nin rüzgar sörfü yapabileceğiniz en verimli plajlara sahip olan beldesi Alaçatı’dır. Kendiniz için bir iyilik yapıp hem bu deneyimi yaşamak hem de Alaçatı’da harika bir yaz geçirmek için burayı tercih edin. Dünyada meşhur olan sörf sporunu siz de yapabilir, hem heyecan hem de deneyim sahibi olabilirsiniz.

Alaçatı antika pazarı, mehşur taş evler çarşı içerisinde görülmesi gereken mekanlar arasındadır. Alaçatı Ot Festivali’de bölgenin en meşhur etkinliğidir. Burada birçok yeşilliği görebilir, daha önce hiç karşılaşmadığınız sebzeleri keşfedebilirsiniz. Rüzgar sörfünden Ot Festivali’ne Alaçatı tam bir cennet.

Yorum Yap

Yorum Yap