1. Ana Sayfa
  2. Ege Bölgesi
  3. Ege Bölgesi: Fotoğraflarıyla Beraber Gezilesi Turistik Yerleri

Ege Bölgesi: Fotoğraflarıyla Beraber Gezilesi Turistik Yerleri

Ege bölgesi turistik yerleri

Yüzyıllar öncesine dayanan tarihi ile bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan Ege Bölgesi, bu özelliği ile her sene yüzbinlerce turistin ziyaret akınına uğruyor. Sizler için Ege Bölgesi’nin turistik ve tarihi yerlerini inceledik

EFES ANTİK KENTİ


Meryem Ana’yı ağırladı

Efes Antik Kenti, Bilindiği kadarıyla tarihi milattan önce 5000 yıllarına dayanmaktadır. Küçük Menderes Deltası’nda yer alan bu tarihi yer, birçok esere de ev sahipliği yapmaktadır. En fazla ilgi odağı olan eserler arasında ise Amfitiyatro, Celcius Kütüphanesi, Odeon Meydanı, Artemis Tapınağı ve Yamaç Evleri gösterilmekte. İddiaya göre Meryem Ana da Efes Antik Kenti’ne uğramış.

BAFA GÖLÜ

Bafa Göl’ü ege bölgesinin en büyük gölü olma özelliğini taşıyor. Bafa Göl’ü denizle bağlantısı olan bir göl ve bu sebeple suyu biraz tuzlu. Çevresinde turistlere bolca aktivite imkanı sağlayan Bafa Gölü’nün çevresinde bolca doğa yürüyüşü yapan veya kamp yapan turistleri görmeniz muhtemel. Köyün içinde kentin yüksek kayalık kesimlerinde hemen hemen kentin her yerini görebileceğiniz bir konumda Bafa Gölü ziyaretçilerinin uğramaktan kaçınmadığı Athena Tapınağı bulunuyor. Göl üzerindeki adalarda manastır kalıntıları bulunuyor. Ziyaretçiler tarafından en çok beğeni alan ve görülmek istenilen bu kalıntılardan birisi de Helenistik dönemden kalan surları. Bafa Gölü’nü ziyaret eden turistlerin yapabileceği bir diğer aktivite de tekne turları. Turistler, bu tekne turları ile Bafa Göl’ü üzerinde ki turistik adaları gezme imkanı buluyor.

AFRODİSYAS


Bu antik kent, Aydın’ın Karacasu İlçesi’nde denizden 600 metra yüksekte bir platoda bulunuyor. Kentin en uğrak noktaları, eski çağda Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı bir Stadyum, Hadriyan Hamamları ve on bin kişilik bir tiyatro. Bu kentin içinde, kent hakkında daha fazla bilgi almak isteyen ziyaretçiler için bir de müze bulunuyor. Müzede Roma ve Bizans döneminden eseler görmek mümkün. Ziyaretçiler için her gün Karacasu’dan Afrodisias’a dolmuşlar kalkıyor. Turistler müzeyi her gün 08:30-19:00 arasında kişi başı 8 TL ücret ödeyerek ziyaret edebilirler.

SEFERİHİSAR

Seferihisar’ın tarihi, M.Ö. 3000 yıllarına kadar dayanıyor. Bu şehrin eski çağlardan kalma surlarının büyük bir kısmı halen sapasağlam duruyor. Seferihisar, Ortaçağ’dan kalma kaleleri ile bölgenin dikkat çeken turistik yerlerinde birisi. Seferihisar’ın birkaç kilometre yakınında tursitlerin sıkça ziyaret etmek istediği Teos Antik kenti bulunuyor.

KULA

kula turistik yer
Manisa’da bulunan ve Türk tarihi açısından çok önemli bir yeri olan Kula, özellikle Osmanlı mimarisinin özelliklerini barındıran evleriyle ünlü bir ilçesi. İlçenin bir diğer çok önemli özelliği de bölgede 70’den fazla volkan konisinin bulunması. Bunlardan birisi ve en çok dikkat çekenide Divlik Yanardağı. Bu bölgede, Çakallar Köyü’nün yer aldığı tepenin yamacında, bir cüruf ocağı çalışmaları sırasında, 12 bin yıl öncesine ait olduğu varsayılan ayak izleri keşfedilmiş. 60’lı yıllarda 200 kadar ayak izinin bulunduğu belirlenen bu bölgede bugün ziyaretçiler yalnıza 10 civarında ayak izini yerinde görebiliyor. Türkiye’nin en genç volkanizma oluşumları yine Manisa’nın Kula ilçesinde olduğu biliniyor. Özellikle yanardağ ve volkanlara meraklı olan turistler için Kula, uğranılması gereken bir turistik bölge.

PRIENE


Priene Antik Kenti, özellikle sarnıç, tiyatro, tapınak ve Kilise kalıntılarıyla bu bölgenin turizmi açısından önemli bir yer. Aydın’ın Söke ilçesi içerisinde bulunan Priene Antik Kenti, Mykale dağının yamaçlarına kurulu 12 İyon kentinden birisi. Kurulduğu dönemden bu yana orjinal halini neredeyse tamamen koruyan nadir bir kent olan Priene Antik Kenti, dünyada ilk olarak 2500 yıl önce uygulanan ızgara şehir planıyla yapıldığı biliniyor. Bu antik kentin biri batıda diğer ikisi doğuda olmak üzere üç kapısı var. Kentin koruyucusu olarak inanılan Tanrıça Athena’ya adanan tapınak turistler tarafından en çok beğeni alan ve Priene Antik Kenti’nin en göz alan yapısı konumunda. Bu antik kentin bir diğer özelliğide, Helenistik çağı en güzel yansıtan ve bu konuda örnek gösterilebilecek kentlerden birisi durumunda olması. Priene’nin bir diğer özelliği Antik Çağ’ın bilgelerinden birisi olan filozof ve hukukçu Bias’ın çocukluğunun geçtiği şehir olarak biliniyor.

MİLETOS

MİLETOS turistik
Tarihi M.Ö. 6. yüzyıla dayanan Aydın’ın Didim İlçesi’nde bulunan Miletos Antik Kenti, bölgenin turizmi açısından çok önemli bir yere sahip. Bununlada kalmayıp, dünya tarihini etkileyecek gelişmelerin yaşandığı bilinen bir kent burası. Faustina Hamamı, İlyas Bey Camii, Bouleuterion, İonik Stoa, Kuzey Agora, Hereon gibi bir çok yapıt bu bölgeyi ziyaret eden turistlerin en sık uğradıkları ve görmek istedikleri yapıtlar. Miletos Antik Kenti’nin, bir diğer çok önemli özelliğide, Anadolu topraklarındaki en büyük amfitiyatroya ev sahipliği yapması.

CUNDA ADASI

turistik cunda adası
Cunda Adası, bundan 3500 yıl öncesine kadar dayanan bir tarihi var. Cunda Adası, Osmanlı döneminde yaşamış Rumlar’ın önemli dini merkezlerinden birisi olma ünvanını taşıyor. Ziyaretçilerin Ada’nın her bir köşesini sarmış çam ve zeytin ağaçlarının etrafa verdiği koku ve görüntüden dolayı huzur bulduğu bir yer, Cunda Adası. Denizin dibindeki Ayışığı Manastırı ve Taksiyarhis Kilisesi ziyaretçilerin dönmeden görmek istedikleri yapılar arasında yer alıyor. Malumunuz Ege Denizi’nin lezzetli ve çeşit çeşit olan balıkları, Cunda Adası’nda bolca ve çok ünlü balıkçıların olmasına yol açmış. İskele boyunca sıralanmış balıkçı lokantaları turistler tarafından oldukça rağbet görüyor. Cunda Adası’nın mimarisi genel olarak sivil taş mimarisinden oluşuyor ve ziyaretçi yoğunluğundan dolayı Ada’da ki yapıların bir kısmı butik oteller ve pansiyonlara dönüştürülmüş.

HASANBOĞULDU ŞELALESİ

HASANBOĞULDU ŞELALESİ
Balıkesir’in Edremit ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kaz dağlarında, uğranmadan geçilmemesi gereken noktalardan birisidir. Hüzünlü bir hikayesi bulunan bu Şelale’nin adıda bu hikayeden gelmektedir. Ziyaretçilere safari turları gibi aktivite imkanıda tanıyan bu turistik bölgenin tam anlamıyla muhteşem bir manzarası var. Şelale, Altınoluk’tan Edremit’e giderken Zeytinli bölgesinde yer alıyor.

BODRUM SUALTI ARKEOLOJİ MÜZESİ

turistik

Saint Jean Şövalyeleri’nin 1400’lü yıllarda inşa ettiği Bodrum Kalesi’nin içinde yer alan bu müze, Avrupa’nın en iyi sekiz müzesinden birisi olarak biliniyor. Beğenilere doymayan bu müze 1995 yılında da Avrupa Özel Övgü Ödülü’ne layık görüldü. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken bölümlerin başında, Cam Batığı Salonu, Tektaş Batığı, Kayralı Prenses Salonu ve Doğu Roma Batığı yer alıyor. Pazartesi günü hariç haftanın her günü ziyaretçiye açık olan bu müzenin ziyaretçi saatleri 09.00-19.00 olarak belirlenmiş. Yıllık ortalama 200 bin turistin ziyaret ettiği bu müzenin giriş ücreti ise 10 lira. Bazı bölümlerine giriş yapmak isteyen turister ekstra ücretler ödeyebiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap