İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ege bölgesi şehirleri
 3. Ege Bölgesi Şehirleri: Gezip Görebileceğiniz Yerler

Ege Bölgesi Şehirleri: Gezip Görebileceğiniz Yerler

ege bölgesi şehirleri

Ege Bölgesi Şehirleri  Nüfusu

Kentleşmenin en yoğun olduğu bölge burasıdır. Nüfusun %62’si kentlerde yaşamaktadır. Ege bölgesi şehirleri nüfus yoğunluğu bakımından 7 bölge arasından Marmara bölgesinden sonra en fazla yoğunluğa sahip bölgedir. Kentleşmeye bağlı olarak nüfus yoğunluğunun az olduğu yerlerse İç Batı Anadolu bölümü ile Menteşe Yöresi’dir.

Şehir Listesi

 

 •     İzmir
 •     Manisa
 •     Aydın
 •     Denizli
 •     Muğla
 •     Afyonkarahisar
 •     Kütahya
 •     Uşak

 

Ege Bölgesi İlleri 

İzmir

Kentin en işlek yerlerinden ve merkezi konumunda olan yeri Konak’tır. Burada gezip görülecek birçok yer mevcuttur ve Kemeraltı Çarşısı içerisinde oldukça uygun fiyata alışveriş yapabilirsiniz. Kemeraltı Çarşısı Milattan önce kurulmuş olmakla beraber tarihin izlerini üzerinde taşımaktadır. Birçok tatil beldesi olan İzmir’e insanlar genellikle yaz mevsiminde uğramaktadır. Çeşme, Alaçatı, Dikili gibi sahil kesimindeki ilçeleriyle turizm sektörüne büyük getiri sağlamaktadır. Efes Antik Kent, çeşitli müzeler ve tarihi eserleri içerisinde barındıran İzmir, gezdikçe kendisine bağlayan Ege’nin İncisi lakabını fazlasıyla hak eden bir şehrimizdir.

İzmir’e yolunuz düşerse Konak meydanı üzerinde bulunan İzmir Saat Kulesi, arkeoloji müzeleri, Agora Harabeleri, Alsancak Kordon’u, Tarihi Asansör’ü gezmenizi öneririm. İzmir’e özel boyoz, lokma, kumru, bomba ve şambaliden de muhakkak tatmalısınız.

 Manisa 

Ege Bölgesi‘nin İzmir’den sonraki en fazla ticaretin döndüğü şehridir. Henüz büyükşehir ünvanını alalı 8 yıl olmuştur. Özellikle binbir derde deva olan mesir macunu ile bilinmektedir. Manisa’ya yolu düşenlerin birbirinden faydalı baharatların karışımı ile yapılan bu macunu temin ettiğini söyleyebiliriz. Artemis Tapınağı, Akhisar ve Manisa Müzeleri, Yeni Han ve Muradiye Camii’sini ziyaret edebilirsiniz.

Denizli 

Türkiye’de jeotermal enerjisinden en fazla faydalanılan şehirlerin başında gelmektedir. Kendine has yemek kültürü, çeşitli kaplıcaları ve tarihi izleriyle görülüp gezilesi bir şehirdir Denizli. Türkiye’deki ilk cam festivaline de ev sahipliği yapmıştır. Denizli Horozu ile meşhurdur.

Etnografya müzesi, Pamukkale Travertenleri, Ağlayan Kaya Şelalesi, Acı Göl, Kaklık Mağarası ve daha birçok gezecek yeri bulunan Denizli’ye en kısa zamanda uğramalı ve doyasıya gezmelisiniz.

Muğla 

Türkiye’nin turizm sektöründe en fazla maddi kazanca eriştiği şehirlerin başından gelen Muğla; Fethiye, Bodrum, Marmaris gibi beldeleri bünyesinde tutmaktadır. İki havalimanına sahiptir. Bunlar: Dalaman Havalimanı ve Milas-Bodrum Havalimanı’dır. Yine Manisa gibi 8 senedir büyükşehir ünvanına sahiptir. Görülüp gezilmesi gereken birçok vadi, ada, deniz mevcuttur. Örnek olarak Dalyan, Ölüdeniz, Kayaköy, Saklıkent, Kelebekler Vadisi ve Sedir Adası verilebilir. Yerli yabancı herkesin ilgi odağı olan bir şehirdir. Gerek tatil şehri olması gerekse şehrin her bir köşesinde rastlayabileceğiniz tarih izleri ile en gözde şehirlerimiz arasındadır. Bununla beraber çam balı üretimi konusunda önemli bir yere sahip olduğunu da aktarmamız gerekir. Muğla Köftesi’nide yolunuz düşerse denemelisiniz.

Afyonkarahisar 

Afyonkarahisar ın  önemli bir bölümü  Ege’nin İç Batı kısmında bulunmaktadır. Tıpkı Denizli gibi kaplıca ve jeotermal enerjinin yoğun olduğu bir şehrimizdir. Tarihe ettiği tanıklık ile de tarihle ilgilenen insanların ilgisini çekmektedir. Kocatepe Savaşı’nın gerçekleştiği yerde olması sebebiyle Kurtuluş Savaşı’nın canlı şahididir bu güzide şehrimiz.  Gazlıgöl ve Sandıklı Hüdai Kaplıcaları, Bolvadin-Heybeli Termal Turizm Merkezi, Arkeoloji Müzesi, Zafer Müzesi, Afyon Gedik Ahmet Paşa Medresesi uğramanızı önerdiğimiz yerler arasındadır. Yiyecek olarak ise Afyon Kaymağı, pastırması ve sucuğu tavsiye listemiz arasındadır.

Kütahya 

Hepinizin bildiği Kütahya Porselenleri’nin çıkış yeri olan şehrimiz burasıdır. Türkiye’nin havası en temiz şehirlerinden biridir. Yeraltı kaynaklarının oldukça yoğun olduğu bir yerdir. Tarihe ilgisi olan insanların ziyaret edebileceği pek çok yer bulunmaktadır. Kütahya Çini Müzesi, Kent Tarihi Müzesi, Milli Mücadele Müzesi ve Evliya Çelebi Müzesi bunların başında gelmektedir. Şehirde meşhur olan Kütahya Saat Kulesi’de görülmesi gereken yerler arasındadır. Germiyan Sokağı, Ulu Cami, Kütahya Kalesi, Çinili Cami ve daha birçok yeri gezebilirsiniz. Kütahya, Ege bölgesi illeri arasında gezip görülecek birçok tarihi esere sahip olan cennet şehirlerinden biridir.

Uşak

M.Ö. 4000 yıllarına uzanan geçmişi ile beraber birçok kültürü içerisinde barındırmış olan bir şehirdir. İlkler şehri olarak bilinmektedir. Elektriğin ilk kullanıldığı zamandan tutun da demiryolu hattının ilk Uşak’tan geçmesi gibi pek çok tarihi olayda ilkleri yaşamıştır. İlk şeker fabrikası burada açılmıştır. Sanayinin ilk gelişmeye başladığı şehirlerden biri olan Uşak, yalnızca bununla sınırlı kalmayarak kaplıca meraklıları ve sevdalıları için de oldukça güzel bir şehir. Hamamboğazı Kaplıcası ve Kayaağıl Termal Tesisleri’ni tavsiye etmekteyiz. Uşak’ta hem doğayla iç içe olup hem de düşük masrafla ailenizle vakit geçirmek isterseniz halka açık olan birçok piknik yerini değerlendirebilirsiniz. Ilıcak Subaşı Parkı, Evrendede Mesire Yeri, Çokkozlar Piknik Alanı bu aktivite için uygundur.

Bu şehrimiz de diğer Ege bölgesi şehirleri gibi  ünlü bir camiiye ev sahipliği yapmaktadır. Burma Camii, 16. yüzyılın ortalarında yapıldığı düşünülmektedir. Tarihe merakı olan herkes Uşak Arkeoloji Müzesi ve Burma Camii’ni ziyaret edebilir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap