1. Ana Sayfa
  2. Deniz
  3. İzmir’de Denize Girebileceğiniz Yerler

İzmir’de Denize Girebileceğiniz Yerler

İzmir plajları

Eğer İzmir’de yaşıyorsanız yeter ki canınız denize girmek istesin… Birbirinden kıymetli yüzlerce plaja, onlarca sahil beldesine sahip olan İzmir, her yaz olduğu gibi bu yaz da dünya çapında bilinen kumsallarıyla misafirlerini ağırlamayı bekliyor. İzmir’deki temiz, berrak huzuru verici eşsiz güzelliğe doymak isteyenler için mavinin her tonunu içeren 9 farklı yüzme yerleri listesine dilerseniz beraber bir göz atalım…

Foça

Bu sene tatil planlarınızı mavinin her tonuna sahip birbirinden güzel koyları ve sahiliyle adını foklardan almış Foça kasabasına çevirmeye ne dersiniz? Harika plajlara sahip olan Foça koyları Ege Açık Denizi’ne doğrudan bağlantılı olduğu için diğer sahillere göre biraz daha soğuk olmasıyla beraber, koylar bulunduğu için dev dalgalar mevcut değildir. Hem eşsiz güzelliğe sahip koyları hem de şirin bir ilçeyi keşfetme, bol bol öz çekim yapma fırsatlarını bir arada bulundurması onu rakiplerine göre daha değerli kılıyor. Foça’da denize girebileceğiniz 5 farklı mavi bayraklı plaj bulunuyor. Bunlar Foça Belediyesi Karakum Plajı, Yeni Foça Halk Plajı, Vodoo Beach Club, Mark Warnet Hotel Phokaia ve Hanedan Beach Club olarak bilinmektedir. Özellikle de Karakum Plajı Eski Foça’nın en güzel ve derli toplu halk plajıdır. Merkezden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Eski Foça Otogar ile Karakum Plajı arası 20 – 30 dakikalık bir yürüyüş mesafesi var. Plajı kumluktur ancak denizi standart derecede taş bulundurmaktadır. Günübirlik plaj keyfine erişmek isteyenler için tercih etmenizi önerebileceğimiz doğa harikalarından bir tanesidir.

Çeşme Ilıca Plajı

Çeşme ilçe merkezine 5 km mesafede bulunan bu plaj ‘’Mavi Bayrak’’ ödülü taşıyan ülkemizin önemli plajlarından biridir. Denizin ortasında çok sayıda sıcak su kaynağı bulundurduğu bilinmektedir. Magnezyum, potasyum, sodyum klorür içeren termal suların çok sayıda rahatsızlığa, özellikle kas ve sinir sistemi hastalıklarına ayrıca metabolizma, gut, idrar yolları, raşitizm, kadın ve cilt hastalıkları gibi farklı türden rahatsızlıklara da iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen ılıca kaynaklarının bulunduğu ince kum yapısına sahip geniş bir plaja sahip olan Ilıca Plajı çocuklu aileler tarafından özellikle tercih ediliyor çünkü sığ alan epeyce fazla ayrıca dalgalarla oynamak küçük büyük fark etmeksizin herkes için eğlenceli bir hâl almakta. Tertemiz denizi ve şifalı suyuna hem yüzmek hem de uçurtma sörfü yapmak isteyenler için İzmir’e geldiğiniz takdirde uğramanızı mutlaka öneririz.

Aya Yorgi Koyu

İzmir’in Çeşme ilçesinde popüler olan ve rağbet gösterilen önemli koylardan biridir. Gündüz denizin keyfini çıkardıktan sonra akşam yemek ve çay sefası ile son tempo çalıştığınız günlerin yorgunluğunu atabilirsiniz. Bulundurduğu mekânlarda farklı DJ performansları eşliğinde eğlenip stres atılabilmesi yönünden de genç nüfusun ilgisini ayrıca çekmektedir. Çoğu yere göre pahalı beach ücretlerine sahip olması olumsuz olarak görülse de paranızın hakkını sonuna kadar alacağınızdan emin olabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isteyenler; Çeşme merkezden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlayabilirler.

Killik Koyu

İzmir Dikili, Bademli Köyü’nün yakınında tropik adalar gibi bembeyaz kumlara ve cam gibi pırıl pırıl bir suya sahip olan muhteşem koyun adı Killik Koyu’dur. Kayalarında doğal kil bulundurduğundan dolayı çok berrak ve turkuaz rengindedir. Yüzmekten yorulduğunuz takdirde yüzünüze ve vücudunuza iyi gelecek olan kil ile maske yaparak bakımınızı da tazeleyebilirsiniz ayrıca bölgede kamp alanlarının mevcudiyeti de sosyalleşme imkânlarını arttırarak insanlara güzel vakit geçirmelerini sağlar. Plaja zeytinlikler arasından gidiliyor olması da doğa severler için farklı bir çekicilik sunar. Araba ile ulaşımın mevcudiyeti güzel fakat koya toplu taşıma ile ulaşımın kolay olmadığını söyleyebiliriz.

Alaçatı Çark Plajı

Çeşme Yarımadası’nın güneyinde yer alan ve bölgenin ünlü plajı haline gelen Çark Plajı suyunun durgun, sığ ve kumluk olması hem yüzmek için buraya gelen çocuk sahibi aileler için hem de rüzgar sörfü yapmak isteyenler için avantaj sağlamaktır ayrıca sörf okullarının da bulunuyor oluşu sadece deniz için tatile gelenlere değil sörf tatilcilerinin de beklentilerini karşılayacak olan bu tatil mekânı aynı zamanda birçok konaklama birimine de yürüyüş mesafesindedir. Bu harikayı ziyaret ederek deniz, kum ve güneşle dolu muhteşem bir yaz tatili geçirme fırsatına sahip olursunuz ayrıca toplu taşıma kullanarak gelmek isteyenler için Alaçatı merkezinden kalkan minibüsler ile plaja kolaylıkla ulaşılabilir.

Pırlanta Plajı

İsminden de anlayacağınız üzere pırlanta renginde kumlara sahip olması ile İzmir’de denize girilebilecek nadide yerler arasında ön plana çıkan plajlardan oluşan bu bölgede popüler olan birçok işletme mevcuttur. Rüzgar alan bir denize sahip olması deniz severlerin yanı sıra sörf tutkunları için de tercih edilen bir plajdır. Plaja arabayla ulaşmak kolaydır, park yeri sıkıntısı da çekmezsiniz, arabası olmayanlar için de İzmir garajından kalkan çeşme dolmuşlarına binip çeşme otogarda indiğiniz takdirde bu kaydadeğer plajı görme fırsatını elde edebilirsiniz. Belli kısmı ağaçlık olan plajda çadır kurulacak yerler de bulunmaktadır. Belediyeye ait olması sebebiyle çadır için ekstra ücret ödemenize de gerek yoktur bilginize. Son ve en önemlisi rüzgarlı havalarda fazla dalga oluşturması sebebiyle kendinizin ve ailenizin can güvenliğine ayrıca dikkat edilmesi gerektiğini de söylemeden geçmeyelim…

Demircili Koyu

Urla ilçe merkezinden 20 dakikalık bir araç yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu koy, Urla’nın en temiz denizine sahiptir bununla birlikte zeminde çakıllar mevcut ve deniz suyu da soğuktur. Sessiz, sakin, kafa dinlemelik, gençlerden ziyade yaşlı nüfusun daha çok tercih ettiği huzurlu bir koy…Club patırtı, gürültü sesini duymaktan ziyade denizin oluşturduğu dalganın sesini dinlemek isterim diyenlere birebir. Denize girilebilecek yerler arasında bulunmaktadır. Demircili Koyu, Urla merkeze 24 km mesafede kalır ayrıca bu bölge bisiklet tutkunları, kampçılar ve karavancıların da ilgi odağı haline gelmiştir.

Dalyan Kocakarı Plajı

Suyunun temizliği ile dikkatleri üzerine çeken, aileler ve gençler tarafından sıkça tercih edilen doğa harikası. Berraklıkta sınır tanımayan bu plaj masmavi, serin bir suya sahiptir. Pek bilinmemekte fakat bilenin de unutamadığı koy. Yanınızda dilediğiniz çanak, çömlek, sandalye gibi araçları getirerek kumlara yayıla yayıla oturup yandıktan sonra buz gibi suya atlayarak bedeninize rönesansı yaşatabilirsiniz. Lüks beklenti içine girmektense daha mâkul ücretlerle huzuru bulmak, mutluk olmak istiyorum diyenler için uygundur. Dalyan Kocakarı Plajı denize girilebilecek harika güzelliğe sahip olan plajlardan birisidir. Ayrıca kumsal şeridinin temizliğiyle de övgüyü hak ediyor.

Altınkum Plajı

Çeşme merkeze sadece on dakika uzaklıktadır. 500 metre uzunluğunda ve 15 metre genişliğinde olması ile yüzmeyi sevenlere ve tatilin tadını çıkarmak isteyenlere huzur dolu anlar yaşatmak için misafirlerini bekliyor… Her yıl büyük ilgi gören bu plajın adı sahip olduğu altın rengi kumdan gelmektedir. Altınkum Plajı’nda yoğun iş temponuzun beraberinde getirdiği stres ve sıkınıtıyı bir çırpıda yok edebilme imkânız mevcuttur. Yavaşça derinleşmekte olan denizi soğuk suyu ile yazın kavurucu sıcaklarında kendinize gelmenizi sağlayacak hızlı bir etki sağlar. İlk etapta girmekte çekinseniz dahi alışınca çıkmak istemeyeceğiniz bir denize sahiptir. Aileniz ve sevdiklerinizle hafif dalga sesleri eşliğinde dertleşip sonrasında yüzerek anın keyfini zirveye çıkarabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap