1. Ana Sayfa
  2. Aktivite
  3. İzmir’de Ücretsiz Yapabileceğiniz Aktiviteler Nelerdir?

İzmir’de Ücretsiz Yapabileceğiniz Aktiviteler Nelerdir?

İzmir ücretsiz aktivite

Günümüz dünyasında dışarıya attığımız her adım maalesef para harcamak için bir gereç haline gelmiş durumda. Allah’ın denizine girmek bile ücretli hale gelmişken kendi ayakları üstünde yaşamaya çalışan gençlerin seyehat etmesi, gezmesi ve farklı aktivitelerde yer alması maddi açıdan pek de kolay olmayacaktır. Bu yazımızda, İzmir’de yapılabilecek ücretsiz aktivitelere yer vereceğiz. Tabii istisnalar kaideyi bozmaz…

Saat Kulesi’nin bulunduğu Konak Meydanı’na uğrayın

Konak Meydanı İzmir’in popüler olan yeridir. Ortasında II. Abdülhamit döneminde inşa edilen saat kulesi bulunan, tarihi geçmişe sahip ve gece gündüz demeden yerli, yabancı turistlere sürekli açık olan bu bu meydan, buluşma mekanı olarak sıkça tercih ediliyor.
Gece daha nostaljik duran ışıklandırılmış kuleyi ve hemen arkasındaki Konak Yalı Camii’yi ziyaret ederek anılarınıza bir yenisini daha ekleyebilirsiniz.

Tarihi Asansör’ü kullanarak İzmir’i bir de tepeden görün

Önceleri ücretli olarak ziyaret edilen İzmir Asansör ziyareti için neyse ki artık giriş ücreti talep edilmiyor. Gündüz körfez manzarası, çevredeki parkları, gece de sahip olduğu ışıklandırması ile gönülleri fetheden, harika şehir manzarasına sahip olan terası ile misafirlerini beklemektedir. Halka açık bu alanı doyasıya gezebilir, harika resimler çekerek değerli anlarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Müze gezmeden olmaz

Her şehrin ve ülke’nin aynasıdır müzeler. Kültür, sanat ve tarih meraklıları için İzmir’in öne çıkan müzeleri sizlere ücretsiz aktivite yapabileceğiniz güzel bir fırsat sunar aynı zamanda tarih kokan mekanları da görerek farklı bilgiler edinebilirsiniz. Bunlardan birkaçı; İzmir Etnografya Müzesi, Oyuncak Müzesi, Neşe ve Karikatür Müzesi, Atatürk Müzesi, TCDD 3. Bölge Müze ve Sanat galerisi, son olarak da Ödemiş Müzesi’ni gezmek sizlere hem yeni bilgiler edinme olanağı tanır hem de güzel anılar gelecekte hep hatırlanır hâl alır.

Kültürpark, misafirlerine ücretsiz açık

Konak semtinin en fazla yeşil alana sahip olduğu yerlerden birisidir. Sanatı parka taşıyan bu mekan sizlere eşsiz bilgiler aktaracak vaktinizi boşa harcamamanız için güzel ve ücretsiz aktivite niteliğine sahip olan Kültürpark’ı ziyaret edebilir ayrıca bir müzekart edinerek içerisinde bulunan İzmir Tarih ve Sanat Müzesini’de ücretsiz gezebilir, zamanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Çeşitli sergiler, etkinlikler ve aktivitelerin gerçekleştiği bu yemyeşil park, sizleri Ege’nin incisine daha da aşık edecektir…

Agora Örenyeri’de aklınızda bulunsun

İzmir Namazgâh semtinde bulunan bu tarihi yer İon agoraları arasında en devasa ve iyi bir şekilde korunmuş olanıdır. Müzekart ile ziyaret edilebilen Örenyeri’ne adım attığınızda sizleri agoranın geniş ve düz alanı karşılayacaktır. İlk olarak iki aslan heykeli arasından geçerek bu ziyarete start vereceksiniz. İçeri girdikten sonra Faustina Kapısına doğru yol alarak burayı detaylı bir şekilde incelemeye, bilgi edinmeye ve tarihin kokusunu almaya devam edeceksiniz. Hemen ilerisinde bulunan bodrum katına inen merdivenleri kullanarak adeta farklı bir dünyaya adım atıyor hissine kapılmamanız elde değil. Burada sizleri tarihin Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı Onurlandırma Yazıtı karşılayacaktır. Mezar taşları ve önceki dönemlerden kalan lahitleri de görerek Agora turunuza son verebilirsiniz.

Günbatımı…

gün batımı ücretsiz aktivite

İzmir’de yapabileceğiniz ücretsiz aktiviteler yazımızda son olarak yukarıda anlattığımız birbirinden güzel yerleri gezdikten sonra keyif yapmanızı sağlayacak Konak’ta bulunan pasaport iskelesi çevresine yer verdik. Böylesi bir geziden sonra tabii ki biraz yorulacak ve çimenler üzerinde yayılıp dinlenmek isteyeceksiniz. Eşsiz günbatımı manzarasına tanık olmak için uzandığınız yerden gözlerinizi açmanız yeterli olacaktır. Yanınızda getirdiğiniz yiyecek ve içecekleriniz ile Kordon’un çimlerinde yayılarak arkadaşlarınızla eşsiz bir vakit geçirebilir, güneşi de kadraja alarak anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Zamanın nasıl geçtiğini anlamazken batacak olan güneşi izlemek de neyse ki ücretsiz.

Yorum Yap

Yorum Yap